איך לבחור סאבוופר | שיגידר - מערכות שמע מתקדמות

מערכות הגברה - קולנוע ביתי

רמקולים - מערכות כריזה - מעבדה

04-9986971

סאבוופר, איך לבחור? מה הן התכונות החשובות?

איך לבחור סאבוופר ? קבלו 5 פרמטרים לבחירה נכונה

סאבוופר זה רמקול המיועד אך ורק לניגון צלילי הבאס במערכת קולנוע ביתי וסטריאו. באס דרך סאב-וופר חשוב מסיבות רבות. סאבוופר  מוסיף שכבות אדירות של צליל מודגש ובאותו הזמן את הדקויות שמושכות אותנו לשקוע לתוך סרטים, סדרות ומוסיקה. הבאס מאפשר לנו ממש להרגיש את האפקטים בסרטים ואת התדרים הנמוכים במוסיקה, יוצר את האווירה ונותן קצב למנגינה. סאבוופר מהווה את הגורם שבזכותו אנו מתופפים עם הרגל או מניעים את הראש לצלילים בזמן מנגינה אהובה.


בשונה מבחירת רמקולים שזו החלטה סובייקטיבית המבוססת גם על מראה, גודל, גוון הצליל, בחירת סאב וופר הרבה יותר אובייקטיבית. מדוע ? כיוון שבנוגע לסאבוופר אנו יכולים לבחון ולבחור אותם לפי 5 תכונות  בסיסיות. מיטב הסאבוופרים כולם חולקים את חמשת התכונות האלו שקל לקלוט אותן ולזהות אותן.


1. אפשרות לנגן תדרים נמוכים מאוד
הרבה סאבוופרים לא מסוגלים לספק את הצלילים הנמוכים באמת בסביבות 20Hz שזה הקו התחתון התיאורטי לאוזן האנושית, לכן הם מנסים לכפר על כך בהדגשה יתרה של מיד-באס. התוצאה זה סאבוופר בומי, שנחלש בגובה הצליל (pitch) ככל שהתדר יותר נמוך.
לעומת זאת סאבוופר טוב יורד נמוך למקומות שאנחנו לא יכולים לשמוע אבל כן מרגישים דרך הגוף ונהנים מהחוויה כפי שהבמאי/מלחין התכוון אליה. כולנו מסתכלים על דפי נתונים, חשוב לדעת שסאבוופר נמדד בחלל סופג צלילים ללא החזרה מהקירות ואילו בעולם האמתי סאבוופר נעזר בהחזרה מהקירות על מנת לתת באס מדויק וחזק ולכן סאבוופרים שנמדדו בטווח 30Hz למעשה יורדים נמוך יותר באופן משמעותי בחדרים רגילים.
איך בודקים? נסו לזהות סאבוופר שנגמר לו הקיטור בקטעים עם באס מאוד נמוך לעומת סאבוופר שממשיך לתת את מלוא ההספק.


2. ניגון בהספק מלא בכל טווח הצלילים
משפט מעורפל משהו, אבל למעשה זו היכולת לנגן ללא עיוות צליל גם קטעים שקטים וגם קטעים מאוד רועשים. סאבוופר מודרני מכיל יחידת ההגברה פנימית עצמאית. יצרנים שמחפפים, פשוט מכניסים הגבלה על מנת לא לגרום נזק לאלמנט הבאס, אז במקום הכי משמעותי כמו סצנת פיצוצים או רעידת אדמה הבאס פשוט נבלם. אצל היצרנים הטובים הבאס אחיד וחזק בכל רגע נתון עם יכולת לתת "אגרוף בבטן" אם זה נדרש. המגבר הפנימי של הסאבוופר נותן הרבה רזרבה לרמקול במיוחד לרגעים כאלו.
איך בודקים? קחו משהו כמו Tron  או כל סרט אחר "כבד" בבאס ותנסו להרגיש בבטן (או בחזה) את התדרים הנמוכים.


3. דיוק בכל טווח הבאס
הסאבוופרים הטובים מספקים את כמות הבאס הנכונה בתדר הנכון כל הזמן, הכוונה היא שאם אתם שומעים רק באס או יותר מדי באס סימן שהסאבוופר לא נקי ולא מדויק. זה למעשה המדד החשוב ביותר על מנת ליהנות כמו שצריך ממוסיקה או סרט. סאבוופרים נחותים "מפצים" על חוסר יכולת בניגון מעוות וביתר באס ביניים.
איך בודקים? באס צריך להיות חלק אינטגראלי מהמנגינה ולא לבלוט או להיות שטוח. אם הצליל נקי ומדויק והבאס ממשיך את שאר המנגינה ולא משתלט עליה אז הכל טוב.


4. מעברים חדים וברורים ממצב למצב
זו תכונה מאוד חשובה עבור סאבוופר. היכולת לעבור "מ-0 ל- 100 " מיד, הבאס מנוגן גם מרמקולים אחרים במערכת, לרוב האלמנטים ברמקולים האלו (אם הם טובים) יהיו קטנים וקלים יותר עם יכולת לעבור ממצב למצב מאוד מהר. אנחנו דורשים מהסאב שלנו את אותה היכולת למרות שהאלמנט גדול בהרבה וכבד יותר, אחרת בשורות באס מוסיקאליות יהיה בלגאן בין הרמקולים לסאב ונאבד פרטים ודיוק. הסאבוופר צריך להיות מסוגל לתת מכה ולעצור לחלוטין ללא "נדנודי המשך" בכלל. ישנם אפילו סאבוופרים מעולים שמגיעים עם מספר מצבי ניגון בדיוק עבור זה, מצב קולנוע ביתי ומצב מוסיקה ומצב "פיצוצים" ( impact )
איך בודקים? נותנים למוסיקה קצבית ורצוי אפילו אלקטרונית לנגן בסטריאו עם זוג רמקולים וסאבוופר ומקשיבים לוודא שהבאס לא מפגר בקצב.


5. השתלבות שקופה עם כלל המערכת
אנחנו לא רוצים לשמוע רק באס במערכת קולנוע ביתי שלנו או מערכת הסטריאו. מערך קולנוע ביתי נכון יכיל סאבוופר שיפיק באס עבור בסיס הצלילים אבל לא ימשוך את מלוא תשומת הלב ולא יסגיר את מיקומו בחדר. באס זה צליל מתפזר רב-כיווני והסאב צריך להכניס אנרגיה לחדר ללא הפרעה לשאר הרמקולים ( קצת דומה לסעיף 4) סאבוופר טוב הוא חלק מהלהקה ולא סוליסט.
איך בודקים? מקשיבים ומנסים לזהות את המיקום של כלים אחרים במוסיקה ביחד עם הבאס, לדוגמה: אם אנו מרגישים את הבאס ועדיין שומעים שהפסנתר במרכז והגיטרה בימין והסקסופון משמאל או לחלופין בקולנוע ביתי, מרגישים את האדמה רועדת דרך הבטן ויחד עם זאת שומעים מימין ומשמאל את שאר הצלילים בבהירות אזי יש לנו סאב וופר מעולה 😊

בחזרה לבלוג
סאבוופר, איך לבחור? מה הן התכונות החשובות?