סאבוופר,סאב וופר, סאבופר,סבוופר האם אני צריך סאבוופר | שיגידר - מערכות שמע מתקדמות

מערכות הגברה - קולנוע ביתי

רמקולים - מערכות כריזה - מעבדה

04-9986971

האם אני צריך סאבוופר

למה אנו צריכים SubWoofer ואם בכלל?

האם אנו צריכים סאב וופר?

הרבה אנשים שואלים אותי את השאלה,"האם אנו צריכים סאבוופר?". התשובה למעשה תלויה בצורך שלנו ואופן השימוש במערכת. נקדים ונאמר שאם המערכת שלנו מיועדת במלואה להאזנה למוסיקה בסטריאו אין לנו שום צורך בסאב וופר ואפילו רצוי להפנות את התקציב שיועד עבור הסאב וופר לטובת קניית רמקולים איכותיים יותר עבור המערכת. זוג רמקולים אכותיים המסוגלים להשמיע צלילים באזור ה-40Hz  יספקו את מרבית המאזינים. זוג רמקולים המסוגלים לרדת לכיוון ה-30Hz יגרמו טונות של הנאה לכולם. רמקולים כמו Monitor Audio Platinum PL500 המסוגלים להגיע לאזור ה-20Hz הם כבר בגדר חלום.

 

הרי צלילי הבאס הנמוכים במוסיקה הם כמו תבלין, כאשר הם נמצאים במידה הנכונה הם מעשירים את ה"תבשיל" אבל אם נגזים אז זה לא מוצלח בעליל.

לעומת זאת לשימוש במערכת קולנוע ביתית הסאב הוא אלמנט חשוב ומרכזי וצריך ליעד לו כשליש מתקציב הרמקולים הכולל אם רוכשים את המרכיבים השונים בנפרד. לסאב וופר במערכת קולנוע ביתי מספר שימושים:

 

  • תפקידו העיקרי של הסאב וופר זה להשמיע את הצלילים המופקים דרך ערוץ מיוחד ברסיבר ערוץ LFE, ערוץ סאונד זה נוצר במיוחד ומתועל בנפרד משאר הערוצים ואינו מגיע בכלל ליציאות הרמקולים הרגילים. דרך ערוץ זה יוצרי הסרט משמיעים את הפיצוצים הגרנדיוזיים, את  האפקטים של רעידת האדמה, את הפיצוצים התת מימיים ושלל צלילים מאוד נמוכים שמטרתם העיקרית לגרום לנו "להרגיש" את ההתרחשות על המסך.
  • אם המערכת שלנו מבוססת על רמקולים קטנים סאטליטיים, אזי תפקיד הסאב וופר כולל גם השמעת הטונים הנמוכים בזמן ניגון המוסיקה, כיוון שרמקולים סאטליטיים פשוט לא מכילים אלמנטים של באס בכלל.
  • בזכות הסאב וופר אנו יכולים למקם את שאר הרמקולים בגמישות רבה יותר והם קטנים יותר ומשמיעים את הצלילים המיועדים עבורם בצורה נקייה יותר, ללא וויברציות מיותרות של הבאס.
  • מרבית הסאב וופרים הם אקטיביים, ז"א הם מכילים בתוכם יחידת הגברה אינטגראלית פנימית, לכן אפשר לנצל בצורה טובה יותר את הרסיבר לצורך השמעת שאר הערוצים במערכת קולנוע ביתי.
  • צלילים בתדר נמוך הם לא כיווניים וכך אנו יכולים למקם את הסאב וופר במקומות שונים בחדר לפי הנוחות שלנו ורק אחרי כן לעשות את הכיוונים האקוסטיים הדרושים.

 

כאשר אנו רוכשים סאב וופר אנו צריכים לוודא, שהמגבר המשולב בתוך הסאב הוא איכותי ויעיל, מגבר זה צריך להיות עוצמתי במיוחד על מנת להפיק את הצלילים הנמוכים בווליום הדרוש. כמו כן הסאב עצמו צריך  להיות בעל משקל משמעותי על מנת לרסן את התנודות הנובעות מהתדר הנמוך. הבאס המופק צריך להיות נקי ומדויק והסאב צריך להיות בעל יכולת מעבר מהיר בין צליל לצליל. האלמנט הדרוש למרבית החדרים צריך להיות בגודל של 8" עד 10" ולחדרים גדולים מאוד אפילו 12". לכל סאב טוב ישנן כמה אפשרויות כיוון המשולבות בתוכו, כגון כיוון עוצמה, כיוון הפאזה, כיוון תדר החיתוך העליון. סאב וופרים ממש טובים מגיעים עם מספר מצבי EQ כאשר הנפוצים הם: מצב EQ1 למוסיקה ומצב EQ2 לקולנוע ביתי ואפקטים.

סאבוופר

לסיכום, אם כל רצוננו לשמוע מוסיקה בסטריאו אזי אפשר בהחלט לוותר על הסאב, אם אנו בעיקר צרכנים של קולנוע ביתי אנו חייבים לשלב סאב במערכת שלנו ואם אנו גם וגם כמו מרבית האנשים או שיש לנו דרישות עיצוב המונעות שימוש ברמקולים בגודל מלא אפשר בהחלט לשלב סאב וופר גם לשמיעת מוסיקה תוך הקפדה על התאמה טונאלית לשאר האלמנטים וכיוון תדרים של כלל המערכת. חשוב לזכור שאם אנו שומעים את הבאס בצורה מודגשת או דומיננטית לעומת שאר הצלילים בזמן שמיעת מוסיקה סימן שהסאב וופר לא מכוון בצורה הנכונה.  מומלץ לפנות לבעל מקצוע בתחום הסאונד על מנת לכוון בצורה נכונה את כלל המערכת בשילוב הסאבוופר.

................................................................................................................................................

אלכס אלון, הבעלים של שיגידר מומחה עם ניסיון מעל 30 שנים בתחום האודיו הביתי והמקצועי ישמח לענות לשאלות בתחומי הסטריאו והקולנוע הביתי והשילוב שלהם בחיינו. alex@shigidar.com

בחזרה לבלוג
האם אני צריך סאבוופר