מערכת הקול בקולנוע הביתי | שיגידר - מערכות שמע מתקדמות

מערכות הגברה - קולנוע ביתי

רמקולים - מערכות כריזה - מעבדה

04-9986971

מערכת הקול בקולנוע הביתי

מיקום הרמקולים במערכת קולנוע ביתי

הקול חשוב

כאשר אנו צופים בסרט בקולנוע מרבית החוויה נובעת מהקול המלווה את התמונה, עובדה ידועה זו נוצלה ומנוצלת ע"י יוצרי הסרטים על מנת לתמרן את רגשותינו לא פעם. תדמינו לרגע את סצנת הכריש המסתער ב"מלתעות"  של שפילברג, הרי ללא המוסיקה האופיינית זה היה סתם סרדין שוחה ... או המראת המסוקים ב"אפוקליפסה עכשיו" עם המוסיקה של וגנר ( מי שראה לא ישכח, מי שלא ראה אז הגיע הזמן!) כל זה מביא אותנו לשאלה, איך אנו מביאים את הקול הביתה כמו שיוצר הסרט התכוון?
זה אולי יפתיע אתכם, אבל כאשר אתם מתכננים תקציב לקולנוע ביתי צריך לקחת בחשבון ששני שליש או אפילו יש האומרים 80% מהעלות הכוללת חייבים להפנות למערכת הקול.
מערכת הקול בקולנוע הביתי מורכבת מ: רמקולים, מגבר-רסיבר, נגן המדיה, ואביזרים שונים. היום נעסוק ברמקולים בעיקר מיקום הרמקולים בחדר.
נתחיל מהגודל של הרמקולים, יש הרבה המבלבלים בין נתון הספק לגודל הרמקול. בטכנולוגיה המודרנית ישנם רמקולים קטנים מאוד משסוגלים לעמוד בהספקים של בין  30W- 100W שזה בהחלט מספיק לחדר ממוצע, אבל רמקולים אלו לא נותנים במת קול ונפח צליל בחדרים שהם קצת מעבר למינימום, מהסיבה הפשוטה שרמקולים מזיזים אוויר וככל שהממברנה גדולה יותר כך הם מזיזים יותר נפח אויר באותו ההספק ואנחנו שומעים בצורה נעימה יותר את המוסיקה. דומה הדבר להפעלת שני מאווררים, אחד קטן שמסתובב מהר מאוד ואחד גדול שמסתובב לאט, כמו מאוורר תקרה גדול למשל, אנו נרגיש הרבה יותר נעים עם המאוורר הגדול, איך שהו תמיד חוזרים למשפט הגודל כן קובע...
תצורות נפוצות של מערכת רמקולים הן: ,2.1,5.1,6.1,7.1 כאשר רסיברים מתקדמים כמו של Pioneer  לדוגמא יכולים לדמות מצבים של 7.1 מחמישה רמקולים  ועד 11.1 משבעה רמקולים, עדיין התצורה הקלאסית והנפוצה היא 5.1 ועל מיקומה נדון.
נתחיל ברמקול הכי חשוב, הסנטר, כשמו זה הרמקול במרכז הבמה, כמעט 60% מהסאונד בסרטים מושמע דרך רמקול הסנטר, כל הדיאלוגים ומרבית מהצלילים שמתרחשים מול העיניים לפנים, ובטלוויזיה לפנים זה הצד שדרכו רואים :). רמקול הסנטר לרוב יהיה מורכב משני מידים וטוויטר  והוא מטפל בצלילים בטווח הבינוני והבינוני גבוה של ספקטרום השמע שלנו. צריך למקם אותו ישר מול הספה שממנה אנו צופים, צריך למקמו בגובה האוזניים במצב ישיבה משהו כמו בגובה מטר אחד +/-  לרוב זה יוצא מתחת לטלוויזיה, אם אין אפשרות כזו ניתן למקמו מעל הטלוויזיה עם הפניה קטנה למטה, אם אנו בוחרים רמקולים להתקנה בתוך הקיר או על בתוך התקרה חשוב להקפיד על סנטר שניתן לכוון בו את זוית הטוויטר שאחראי על הצלילים הגבוהים כיוון שצלילים אלו הם כיוונים מאוד. יצרנים כמו Monitor Audio ידועים בכך.
לאחר שמיקמנו את הסנטר נעבור לרמקולים הקדמיים, אלו הם רמקולים שמשמיעים את המוסיקה המלווה את הסרט, נותנים את הבמה הרחבה שמתלווה וגם יחד עם הסנטר אחראים לאפקטים הרוחביים למיניהם. ישנם שלושה סוגים עיקריים של רמקולים קדמיים: רמקול רצפתי, רמקול מדף, ורמקול לוויני ((Satellite. כמובן שרמקול רצפתי הוא המועדף וזאת כיוון שאלו הם הרמקולים שאנו משמיעים דרכם  מוסיקה גם כאשר אנו לא צופים בסרט, הם לרוב יהיו בעלי שלושה אלמנטים ויכולים לטפל בכל גווני הצלילים כולל באס מוסיקלי בהשמעה סטריאופונית. רמקולים אלו מהווים את "הבשר" בבמת הקול שלנו ואנו נמקם אותם כך ששני הרמקולים ומקום הישיבה שלנו יצרו משולש שווה שוקיים, ז"א המרחק מהראש שלנו לרמקול ימין יהיה זהה למרחק לרמקול שמאל. טעות נפוצה היא להפנות רמקולים רצפתיים לכיוון השומע. על מנת ליצור במת קול נכונה רצוי להפנות את הרמקולים ישר ופשוט להקשיב לאיזה שהיא מנגינה שמוקלטת בסטריאו ( לא MP3 ) אם אתם מסוגלים להבחין בין הצלילים הזהים בין הרמקול הימני לשמאלי סימן שהם לא עומדים נכון, תקרבו אותם קצת זה לזה וכאשר אני אומר קצת זה חמישה- עשרה סנטימטרים בכל פעם. הכי טוב לשבת ולבקש מחבר/ה להזיז את הרמקול ולהשמיע את אותה המנגינה שוב. כאשר אתם תשמעו רק כלים מסוימים בכל צד זה סימן לכך שהגעתם למיקום הנכון. לצורך נקודת התחלה אפשר למדוד את המרחק מנקודת הישיבה שלכם לקיר ממול ושני/שליש מהמרחק הזה יהיה בין שני הרמקולים. חשוב לא לקרב את הרמקול לקיר יותר מעשרים סנטימטר וכפול מזה לגבי פינות, אם חייבים למקם רמקול רצפתי בפינה שימו לב לכך שצלילי הבאס יהיו דומיננטיים יותר וממוקדים פחות ככל שהרמקול קרוב לפינה.
האח הקטן של הרמקול הרצפתי זהו הרמקול המדפי שמהווה שילוב מצויין של גודל, ביצועים ומחיר למרבית האנשים. רמקול מדף ישמיע בצורה נפלאה גם מוסיקה סטריאופונית וגם ימלא בגבורה את תפקידו כחלק ממערכת קולנוע ביתי. הכללים לגבי מיקום רמקול מדף זהים לרמקול הרצפתי עם הבדל אחד וזה אפקט הגובה. אני ממליץ למקם רמקול מדף בגובה האוזניים במצב ישיבה או גבוה מכך, אבל לא יותר מגובה של מטר וחצי. אם אנו מניחים את הרמקול על מדף עמוס ( אפשר גם להעמיד רמקול מדף על מעמד מיוחד) צריך לתת לרמקול קצת מקום פנוי משני הצדדים, כחמישה סנטימטר לפחות ולא להניח עליו ספרים!
סיפור שונה לגמרי אלו רמקולי לווין ((Satellite, כשמם, הם נועדו לשמש כלוויינים למערכת קולנוע ביתי וכמו הלוויינים שיכולים להיות ממוקמים במגוון מקומות כך גם הרמקולים האלו. לגבי הנושא שלנו תפקיד של רמקולים קדמיים הם קצת לוקים בחסר באלמנט נפח הצליל אבל הטובים שבהם מפצים על כך בדיוק רב וחמימות צליל מהונדסת היטב. רמקולים אלו יהיו תמיד בשני צידי הטלוויזיה ותלוים על הקיר בגובה של 1.50 מטר פחות או יותר.
הרמקול הבא שנמקם זהו הסאב וופר, זהו רמקול שאחראי לצלילים הנמוכים ביותר שאנו יכולים לשמוע, כמו צלילי הבאס במוסיקה או רעם התפוצצויות בסרט במרחק, כיוון שצליל נמוך זהו צליל לא כיווני אפשר למקם את הסאב בהרבה מקומות בחדר, שימו לב שככל שהסאב יהיה קרוב יותר לפינה של החדר כך הוא יהיה דומיננטי יותר אבל גם פחות מדוייק. שיטה שאני מעדיף לגבי הסאב היא פשוט למקם אותו על כיסא במקום שבו אני יושב בדרך כלל ולהשמיע מוסיקה ולהסתובב בחדר, במקום שאני שומע באס הכי טוב ונקי זה המקום שבו רצוי למקם את הסאב.
רמקולים אחוריים, כשמם כך הם, נמצאים מאחור ואחראים על האווירה ואפקטים מיוחדים בקולנוע כמו רשרוש עלים שהרוח מעלה מאחורינו או תיפוף צעדים של רוצח שמשיג את קורבנו או שריקת הריקושט החולף על פנינו, רק במקרים נדירים הם ישמיעו את מלוא המוסיקה. ישנם המעדיפים להשתמש ברמקול מדף גם מאחור וזה בהחלט מקובל, חשוב לשים לב שאם מרכיבים סט רמקולים מסוגים שונים רצוי מאוד לקחת רמקולים מסדרה זהה על מנת לשמור על גוון צלילי ואיכות קול אחידה. כל היצרנים הטובים מיצרים סדרות של רמקולים בעלי גוון זהה על מנת שנוכל להתאים את הקונפיגורציה הרצויה לנו. מיקום הרמקולים האחוריים יכול להיות גם בתקרה וגם בתוך התקרה, זה אפילו מומלץ. בכל אופן גובה על הקיר של הרמקול האחורי צריך להיות לפחות 1.80 מטר וחשוב ביותר שיהיה גבוה מן הרמקול הקדמי ובזווית רחבה יותר כלפי נקודת ההאזנה שלנו.
לאחר שמיקמנו את הרמקולים רצוי מאוד לעשות להם כיוון סופי בעזרת פונקציה ברסיבר שנקראת MCACC שזה Multi-Channel Acoustic Calibration System כך תוכלו לכוונן במדויק את במת הקול לחדר שלכם, התהליך פשוט מאוד ואורך בין חמש לעשר דקות בלבד והוא אוטומתי לחלוטין, אפשר להתחיל אותו וללכת להכין כוס קפה במטבח. תהליך זה מעולה במיוחד בחדרים שהם פתוחים לכיוון כלשהו כמו סלון שמתחבר לפינת אוכל או סלון ומטבח משולבים. השיטה גם מאוד יעילה כאשר התקנו רמקולים בתוך הקיר או בתקרה ונאלצנו למקמם לא באופן אידיאלי בגלל אילוצים שונים של מקום.
מקווה שכתבה זו תתן לכם קצת כלים על מנת להפיק את המיטב ממערכת הקול שלכם, שאלות או רעיונות או כל דבר שקשור במערכת קולנוע ביתי אפשר לכתוב ל:  alex@shigidar.com
מבטיח לענות לכולם.

בחזרה לבלוג
מערכת הקול בקולנוע הביתי