קולנוע ביתי | שיגידר - מערכות שמע מתקדמות

מערכות הגברה - קולנוע ביתי

רמקולים - מערכות כריזה - מעבדה

04-9986971

קולנוע ביתי, נקודות למחשבה

תכנון מערכת קולנוע ביתי ו/או מערכת Multiroom בבית חדש

 

מערכת קולנוע ביתי, מהווה למעשה שילוב של צפיה והאזנה בתכנים שאנו אוהבים דרך מסך הטלוויזיה ו/או מסך מקרן.

כמובן ישנה עדיפות רבה למקרן ומסך כיוון שהגודל מעניק חוויה יותר מהנה. למרות שלא בכל בית אנו מוצאים מקרן, הרי מבחינת עלות/תועלת מקרנים עדיפים על טלוויזיות מהסיבה הפשוטה שטלוויזיה טובה בגודל 50"-60" עולה בין 8000 ₪ ל 15000 ₪ וטלוויזיה קצת מעל הממוצע אפילו 20000 ₪  בזמן שמקרן Full HD ומסך בגודל 100" עד 120" יעלו בין 8000 ₪ ל 15000 ₪ ויתנו פי שניים יותר כיף.

בעבר היה שיקול של תוחלת חיים של המקרן ונורות היו יקרות מאוד, במקרנים המודרניים אתם מקבלים חיי נורה של 10000 שעות ( בערך 7 שנים בצפייה של 4 שעות ביום) ועלותם ירדה מאוד.


אבל העיקר במערכת קולנוע ביתי זה הסאונד, ועל הסאונד למעשה אחראים המכלולים שאנו קוראים להם "מערכת קולנוע ביתי" המכלולים האלו הם:
המקור
מהיכן אנו משדרים ומנגנים, זה יכול להיות ממיר, מחשב, NAS, סטרימר, DVD, נגן Blue ray, הטלפון שלנו ועוד.
הרסיבר
הרסיבר אחראי להגברה, לחלוקת הצלילים לרמקולים השונים, לעיבוד התמונה ושליחתה למוצא שלנו וכמובן הרסיבר משמש גם כמרכזיה לחיבור כל המקורות.
המוצא
המוצא אלו הם הרמקולים השונים, מסך הטלוויזיה ו/או מסך המקרן.


התאמת מערכת הקולנוע למימדי הבית וצרכינו


תכנון מוקדם חוסך כסף, עובדה פשוטה זו לפעמים נעלמת מאיתנו ואנשים משלמים אלפים מיותרים שהיו נחסכים אילו פנו לאינטגרטור מקצועי ותכננו את המערכת מוקדם ונכון. במיוחד כאשר בונים בית או משפצים בית יש משמעות רבה לתכנון מוקדם ותשתיות נכונות.


כיוון שישנם הרבה סוגים של רמקולים ( שיפורטו בהמשך) בחירת הסוג המתאים והרצוי לנו תוך הגדרת מטרות זה השלב הראשון. הגדרת מטרות הכוונה, האם אנו רוצים מערכת 5.1 בסלון בלבד? אולי מערכת 7.2 ? ומה זה  Dolby Atmos? אולי אנו רוצים גם רמקולים בגינה/מרפסת/חצר אולי גם בחדר האמבטיה ועוד חדרים בבית?


כל אלו משפעים על ההחלטה שלנו איך לתכנן נכון. כמובן שגודל החדר מהווה גורם משפיע מאוד. או אולי אנו בעצם לא רוצים מערכת קולנוע ביתית עם צליל הקפי אבל מאוד רוצים לשמוע טוב מוסיקה בכל הבית, או רק בסלון?


להבדיל מאירופה מרבית הבתים בישראל בעלי מבנה של חללים פתוחים ואין בעצם הפרדה ברורה בין סלון, פינת אוכל, מטבח, חדר כניסה וכדומה, זה מחייב אותנו לחשוב נכון על מיקום הרמקולים, שילובם בחלל הבית וכמובן לדאוג שהכל יהיה אסטטי ונעים לעין, או במקרים מסוימים אפילו נסתר מן העין. בגלל האקלים החם, הבתים בישראל יותר אווריריים ופחות דחוסים, יש פחות שטיחים, ווילונות, רהיטים כבדים, יש יותר חלונות והם גדולים יותר, התקרות גבוהות יותר,  כל אלו משפעים על הצליל ואינטגרטור טוב צריך לדעת לקחת בחשבון את החלל ואופי הסאונד הדרוש.


מיקום המכלולים האלקטרוניים השונים במשך שנים היה מאוד סטנדרטי, הכל היה מונח בסלון על המזנון או בתוך המזנון או בכוננית אודיו מיוחדת. כיום ניתן למקם את המכלולים הרבים במקומות מוסתרים אפילו בחדרים אחרים, ונהוג לייצר מרכז תקשורת נסתר מהעין. תזכורת, תכנון מוקדם חוסך הרבה כסף.


חלוקת תקציב נכונה


אחד הדברים השגויים אצל מרבית האוכלוסייה זה עניין חלוקת התקציב למערכת קולנוע ביתי, אם נתעלם לרגע ממחיר המקרן או הטלוויזיה הרי שנשארנו עם רמקולים, רסיבר, וכבלים.

החלוקה המומלצת היא: הרמקולים מהווים את המוצא שלנו ואם הרמקולים לא טובים לא משנה שאר הציוד אנחנו לא נשמע טוב, לכן צריך להקדיש לרמקולים 60%-70% מכלל התקציב, לטובת הרסיבר אנו נקצה 20% עד 30% ובערך 10% לכבלים שונים, השרשרת חזקה כמו החוליה החלשה ביותר, צריך לקחת בחשבון שאם רמקולים איכותיים ורסיבר רציני צריך גם כבלים איכותיים. אם נשאר משהו מתקציב הכבלים אזי התקציב יעבור לטובת הרסיבר. לדוגמא: מסכום של 10000 ₪ אנו נוציא בערך 6000 ₪ על 5 רמקולים וסאב וופר, 3300 ₪ על הרסיבר ובערך 700 ₪ על כבלים, זהו המבנה הנכון של מערכת קולנוע ביתי.

סיבה נוספת לכך שעיקר התקציב מיועד לרמקולים נעוצה בעובדה שאת הרסיבר נהוג להחליף כל 8-10 שנים, ואילו רמקולים מחליפים בערך כל 15 שנים ולפעמים אפילו יותר. כאשר התקציב עולה, כך גם עולה האחוז לטובת הרמקולים, במערכת של 25000 ₪ נקנה רמקולים ב 17000 ₪ ,רסיבר ב 6500 ₪ וכבלים ב 1500 ₪


יתכן שחלק מהקוראים חושבים לעצמם, " מה זה הסכומים האלו? זה הרבה כסף!" נכון, זה סכום לא מבוטל אבל אם תחשבו לרגע, כל פעם שכולנו  מחליפים רכב, אנחנו מפסידים רק מירידת ערך יותר מהסכומים האלו. מערכת קולנוע ביתית טובה נותנת הנאה להרבה שנים, כל יום.


פניה לאינטגרטורים מקצועיים


יש כאלו שחושבים שאפשר לקנות מערכת קולנוע ביתי בסופרמרקט, הם לא צריכים לקרוא את הכתבה הזו, הם יודעים יותר טוב מאחרים :)


בישראל יש בערך 10 חנויות מתמחות עם אינטגרטורים מקצועיים. אינטגרטור מקצועי יעזור בבחירת הרמקולים, הרסיבר, ה-DAC וה- NAS ובהכנת תוכנית תשתית מפורטת, גם בתכנון רשת מחשבים ושילובה במערכת השמע שלכם אינטגרטור מקצועי יעזור הרבה.

 

בעל מקצוע טוב לא קובע לכם את התקציב שאתם צריכים להוציא, רק אתם קובעים את התקציב. האינטגרטור ידאג לכך שאתם תקבלו את המיטב בתקציב שהגדרתם. כמובן שאינטגרטור מקצועי יעזור גם בשילוב מערכת הקולנוע הביתית עם מערכת חשמל חכם ( אם יש לכם) שליטה מרכזית על הכל והדרכה מלאה על שימוש במערכת, אין טעם לקנות ציוד שאתם לא יודעים להשתמש בו או אולי מנצלים רק מעט מן היכולות הקיימות בציוד.

הכי חשוב, אינטגרטור מקצועי הוא איש סאונד מומחה ויודע להתאים את הרמקולים הנכונים ולהפיק מהם את המקסימום איכות.


גם אם אתם מחפשים מערכת סטריאו טובה, צריך להשקיע קצת זמן, להגיע לחנויות המתמחות ולשמוע רמקולים. בכל חנות מקצועית יש עשרות רמקולים להשמעה בעלי גוון צליל שונה ובתקציבים שונים, כמו שלא מתחתנים לפי תמונה כך לא קונים רמקולים לפי תמונה, צריך להקשיב.


השילוב של מערכת מודרנית בחיינו וסוגי רסיברים


בעולם המודרני בנוסף למדיה פיזית כגון תקליטים ודיסקים, אנו משתמשים יותר ויותר באינטרנט על מנת להשיג את המוסיקה שאנו אוהבים, את הסרטים שאנו רוצים לראות ואת שאר התוכן.

כאשר אנו קונים רסיבר ללא חיבור רשת אנו בעצם מונעים מעצמנו את כל העולם העשיר של האינטרנט באופן ישיר.

ישנן עשרות אלפי תחנות מוסיקה באינטרנט חינם, הן משמיעות את כל סוגי המוסיקה. הרסיברים עם חיבור רשת מתחלקים לפי רמות פענוח, הכוונה היא שיש רסיברים עם חיבור רשת בסיסיים יותר שיודעים לנגן רק קבצי MP3 ויכולת העיבוד שלהם נמוכה יחסית, כיוון שקבצי mp3 מקומפרסים איכות הצליל היא נמוכה, ישנם רסיברים שיודעים לנגן גם קבצים לא מקומפרסים כגון Flac ואחרים ואפילו יש רסיברים היום שיודעים לנגן קבצים ברזולוציה גבוהה מסוג DSD שזה למעשה הסאונד הכי טוב שאפשר לקבל.

כמובן שככל שרמת הרסיבר עולה גם יכולת הפענוח שלו עולה ואפילו הוא יודע לקחת mp3 נחות ולפתוח אותו לרמה שהיא כמעט רמת CD מקורי.


בנוסף למוסיקה, הרסיבר מבצע עיבוד תמונה, הדגמים הטובים יכולים לקחת שידור רגיל ולבצע UpScale ולשדר למסך שלנו את השידור ברמת HD וגם לקחת שידור HD כמו שיוצא מהממירים שלנו ולהפוך אותו ל Full HD 4K נפלא.
יש הרבה חברות שמייצרות רסיברים, שתי הטובות שאנו מוכרים אלו Pioneer  ו Denon שתיהן מייצרות רסיברים לכל תקציב ושתיהן מקבלות שנה אחרי שנה את פרס המוצרים הטובים באירופה ובארה"ב.

בזכות המגוון הרב של דגמים כל אחד יכול למצוא ביניהם את הרסיבר המתאים לו. כמובן שחברות ידועות אלו גם מפורסמות בזכות איכות המוצרים שלהם והאחריות המקיפה.

ההבדלים בין הרסיברים השונים מתבטאים גם בתכנון הפנימי שלהם, יש כאלו שמערכת השנאים מופרדת ממערכת הסאונד לקבל צליל נקי יותר, יש כאלו שמשלבים ברסיבר אחד למעשה 2 או 3 אזורים נפרדים, כך אתם יכולים לראות סרט קולנוע בסלון ובו בזמן לראות ולשמוע תוכנית ספורט במרפסת ובו בזמן לשמוע מוסיקה אחרת בחדר פנימי והכל מרסיבר אחד!


כתבה כזו לא יכולה להרחיב על כל הסוגים, לכך תצטרכו לפנות אלינו ונשמח לעזור.


סוגים של רמקולים


יש 5 קטגוריות של רמקולים, רמקולים רצפתיים, רמקולים מדפיים, רמקולים על הקיר, רמקולים לוויניים, רמקולים שקועים. לכל קטגוריה יש סוגים רבים, אני אגע בקצרה בכל קטגוריה ולמען הנוחות אחלק אותם לשלוש.


רמקולים רצפתיים ורמקולים מדפיים


רמקולים אלו נותנים את הצליל הטוב ביותר, אבל גם תופסים הכי הרבה מקום. חשוב מאוד להקפיד לבחור רמקולים לאחר ששמעתם אותם ולקנות יצרנים מובילים ומוכרים בעולם כמו Tannoy, Monitor Audio, Klipsch, Cabasse, Pioneer
לכל יצרן כזה יש הרבה סדרות של רמקולים שלפעמים ניתן לשלב ביניהן, שמיועדות לצרכים שונים.

יש סטים שברור שעיקר התפקיד שלהם זה קולנוע ביתי, יש רמקולים שעיקר התפקיד שלהם זה מוסיקה קלאסית וג'אז, יש רמקולים שעיקר התפקיד שלהם מוסיקת רוק ודנס ויש רמקולים שיודעים לעשות הכל.

אם אתם בחרתם רמקולים רצפתיים או מדפיים אתם למעשה לא מוגבלים בסוג המוסיקה, רמקולים אלו מתאימים לחדרים גדולים כיוון שהם מייצרים נפח צליל מרשים.
למרות שהם תופסים מקום, אצל היצרנים הטובים הם מגיעים בפיניש יפה וצבעים שונים ומהווים אטרקציה ויזואלית לכל דבר.


רמקולים לווייניים ורמקולים על הקיר


רמקולים לווינים נקראים כך כיוון שהם יכולים לנגן לבד את כל התדרים, הם מתלווים ( לכן השם לווינים) לסאב וופר ונועדו ב90% עבור קולנוע ביתי, אצל היצרנים הטובים יש בדרך כלל כמה סוגים שנבדלים ביניהם בעוצמה לפי גודל החדר וגם בעיצוב.

למרות המגבלה המובנית שלהם מבחינת סאונד, ישנם סטים שנשמעים מעולה ומתאימים לכל סוגי המוסיקה. רמקולים לווייניים מכילים בדרך כלל אלמנט ראשי קטן 3"-4" ואלמנט טוויטר.


רמקולים על הקיר, התפתחו בשנים האחרונות בעקבות דרישות עיצוב מצד אחד ודרישות סאונד מצד השני, הם למעשה סוג על של רמקולים לווייניים הם מכילים הרבה אלמנטים ומייצרים נפח צליל טוב מאוד, חלקם אפילו מתחרה בצליל עם רמקולים מדפיים. הם מגיעים במגוון צבעים לרוב ארוכים וצרים ונועדו להתקנה על הקיר ליד המסך. יש גם כאלו שממש נראים כמו תמונה ואתם יכולים לבחור את התמונה בעצמכם! רמקולים אלו מהווים פשרה טובה מאוד לאלו שלא רוצים רמקולים רצפתיים, ואין באפשרותם להתקין רמקולים שקועים.


רמקולים שקועים


זה הסגמנט העיקרי ברמקולים עבור בתים חדשים ובתים בשיפוץ, יש רמקולים שקועים לתקרה שבעצם נעלמים לנו מן העין, אפשר למקם אותם היכן שרוצים ולקבל במת קול מעולה. אבל חייבים לעשות את זה מראש, זוכרים תכנון מוקדם חוסך כסף?!

היצרנים המובילים בעולם בשקועים הם: Speakercraft, Klipsch, Proficient, Emphasys, Tannoy, Monitor Audio, Cabasse, Live wall
יש אלפי סוגים כולל רמקולים שלא רואים בכלל, כן עושים עליהם שפכטל וצבע ולא יודעים שהם שם בכלל, רק שומעים את הקיר מנגן :)


יש דגמים מיוחדים לחדרי אמבטיה, בריכה, גינה, ולמעשה לכל אפליקציה שאתם חולמים עליה. נהוג לחשוב שרמקולים שקועים מתאימים רק לגבס, זה לא נכון. גם לגבי הסאונד של שקועים מפיצים כל מיני סיפורים וזה בעיקר כי האנשים קונים שקועים שעולים 100 ₪ ומשווים אותם לרמקולים רצפתיים שעולים 5000 ₪ שהיו אצלם או אצל ההורים בבית.

גם בשקועים יש רמות ויש רמקולים שקועים שעולים 7000 ₪ יחידה, תאמינו לי הסאונד שלהם נפלא, בואו אלינו לשמוע בעצמכם.


בנוסף ישנם גם סאב וופרים שקועים מיוחדים, כיום בזמן תכנון תשתית בית חדש או בית בשיפוץ אפשר להגיע למצב שיש סאונד נהדר בכל הבית ואין בעצם רמקולים שמפריעים לעיצוב הכללי כי הם כולם בתקרה או בקירות או ברצפה אפילו, השמיים הם הגבול.

 


 אם לסכם אז:
• תכנון מוקדם
• רמקולים של יצרנים מובילים
• רסיבר עם חיבור רשת
• להתייעץ עם אינטגרטור מקצועי  04-9986971
• תכנון מוקדם כבר אמרנו :)

 

אלכס אלון, הבעלים של שיגידר בע"מ מומחה עם ניסיון מעל 30 שנים בתחום האודיו הביתי והמקצועי ישמח לענות לשאלות בתחומי הסטריאו והקולנוע הביתי והשילוב שלהם בחיינו

בחזרה לבלוג
קולנוע ביתי, נקודות למחשבה