רמקולים שקועים המדריך | שיגידר - מערכות שמע מתקדמות

מערכות הגברה - קולנוע ביתי

רמקולים - מערכות כריזה - מעבדה

04-9986971

רמקולים שקועים המדריך

רמקולים שקועים - המדריך


רמקולים שקועים לתקרה ו/או לקיר – המדריך.


רמקולים שקועים לתקרה ורמקולים שקועים לקיר הפכו לבחירה המועדפת לחובבי הקולנוע הביתי המחפשים להוריד עומס וויזואלי על עיצוב החדר שנגרם ע"י רמקולים. זה ממש לא חשוב אם השיקול העיצובי הוא העיקר או בעיית מקום על הרצפה, רמקולים שקועים מהווים את הפתרון האידיאלי להנאה מסאונד טוב.
במהלך השנים האחרונות איכות הצליל ואיכות המוצר ברמקולים שקועים השתפרה ברמה כזו שהם מהווים מתחרים ראויים לרמקולים רצפתיים ורמקולים מדפיים ובוודאות מתעלים על פני רמקולים לוויינים. אולי כאן זה המקום לציין שצליל סטריאופוני הכי טוב עדיין מתקבל מרמקולים רצפתיים איכותיים, על כך אין ויכוח בין המומחים. אבל רמקולים שקועים מודרניים מיצרנים מובילים כגון Monitor Audio, SpeakerCraft, Klipsch נשמעים טוב אפילו לחובב הקולנוע הביתי הדקדקן ביותר.
במדריך הזה ניגע בשיקולים השונים בבחירה של הרמקולים שקועים, בעיקר רמקולים שקועים לתקרה ונראה קצת סוגים שונים של רמקולים.


רמקולים למוסיקה בכל הבית


בזכות מערכות Denon-Heos   מולטירום איכותי הפך להיות נגיש לכולם ואפשר שכל אחד מבני הבית ייהנה מהמוסיקה שהם אוהבים בו זמנית בחדרים שונים. שני שיקולים מלבד תקציב משפיעים על בחירתכם.
ראשית כמה רמקולים צריך לכל אזור/חדר ? זוג רמקולים בתקרה מספקים לפינת אוכל אבל אם רוצים רמקולים לסלון גדול שגם מדי פעם ישמשו אותנו למסיבה אזי צריך כמות גדולה יותר. ישנם חדרים שבהם ניתן להסתפק ברמקול בודד מיוחד המפיק צליל סטריאופוני. בחדרי אמבטיה צריך להתקין רמקולים העמידים ללחות ועוד כהנה וכהנה.
שנית קביעת המיקום של הרמקול, כיוון שלאחר התקנתו למעשה לא מזיזים את הרמקול, חשוב לעשות זאת נכון בפעם הראשונה. ברור שקביעת מיקום הרמקולים צריכה להיעשות ע"י בעל מקצוע בתחום הסאונד ולא מעצב/אדריכל/חשמלאי/מפקח. חשוב לקחת בחשבון האם לרמקול יש מפסק גבול? האם יש לו מפסק כיוון באס/מיד/טרבל? האם הרמקול בעל הטיה של האלמנטים? מה מידת ההשפעה של הקירות/חלונות על מיקום הרמקולים השקועים בתקרה? ועוד פרמטרים שבעל מקצוע שולט בהם ואחרים לא. תכנון מקדים מקצועי מבטיח תוצאות מהנות בהמשך.


תכונות רמקולים שקועים לתקרה


רמקולים שקועים לתקרה מייצרים "קונוס" של צליל המגיע אלינו בעיקר ישירות, להבדיל מרמקולים אחרים שלרוב הצליל יגיע אלינו כהשתקפות של החדר וגם ישירות. נכון שרמקולים שקועים בתקרה אמורים להשתקף מהרצפה יותר מרמקולים אחרים, אבל בזכות תכנון נכון והקפדה על רמקולים איכותיים השתקפות זו מבוטלת כמעט לחלוטין כי אנו מייצרים קונוס זוויתי בעל פיזור רחב וזאת בנוסף לעובדה שבהרבה בתים על הרצפה יש שטיח הבולע את הצליל ומבטל לחלוטין את ההשתקפות ואילו על הקירות בארצנו אין שטיחים.
כאן המקום לציין שרמקולים  איכותיים לתקרה, בנוסף למפסקי שליטה באס/מיד/טרבל גם יודעים לכוון את אלמנט הצליל הגבוה, טוויטר, לכל כיוון שנבקש וישנם רמקולים אשר בנוסף לטוויטר גם אלמנט הבאס/מיד ניתן לכיוון מלא או חלקי. כיוון שחלל התקרה במקרה של תקרת גבס משמש כתיבת תהודה לרמקולים, אפשרויות כיוון אלו חשובות ומעניקות כלים להשגת צליל מיטבי בידי בעלי המקצוע ויצירת במת קול במיקום הרצוי. ברמה הגבוהה ביותר, ישנם רמקולים  שקועים בעלי תיבת תהודה אינטגראלית הדורשת עומק התקנה רב יותר אבל מעניקה בתמורה צליל כזה טוב שהרבה אנשים לא מאמינים שזה בא מרמקול תקרתי.

רמקול שקוע עם טוויטר מתכוונן
רמקולים שקועים לבטון ובלוקים


מקובל לחשוב שרמקולים שקועים מתאימים רק לתקרות וקירות גבס, זה פשוט לא נכון. רמקולים שקועים לקיר בלוקים ניתן להתקין בעזרת קופסאות ביטון מיוחדות בכל שלב של חיי הבית. ברור שעדיף לעשות זאת בזמן הבנייה ו/או שיפוץ כי הדבר דורש עבודות מלכלכות של חציבה בבלוק.
באופן דומה קיימות קופסאות ביטון לרמקולים שקועים לתקרה אשר מונחות לפני יציקת התקרה ומהוות בסיס עיגון ותיבת תהודה לרמקולים בתקרה. כמובן את זה ניתן לעשות רק בשלב יציקת התקרה ויש צורך בתכנון מקדים על מנת להבטיח הגעת צנרת מתאימה לקופסאות ביטון אלו.


רמקולים שקועים בגבס שלא תוכנן לכך


בהרבה בתים ישנם "סינרים" וקרניזים מגבס המשמשים לצורכי מערכת מיזוג אוויר, כיוון שרמקולים שקועים תוכננו לעבודה אקוסטית בסביבה תקנית, הכוונה למרווחים בין הניצבים, עומק הגבס וכדומה, הם יעבדו פחות טוב בסביבה של "סינרים" כאלו. רמקול שתוכנן לעבוד בעומק 10-15 ס"מ ייתן באס מרוח ולא מדויק בסינר שעומקו 25-30 ס"מ ובנוסף יש את שרוול המזגן ... הפתרון לכך הוא שימוש ברמקולים בעלי תיבת תהודה אינטגראלית המכונים בעגה המקצועית CP = Controlled Performance  למרות היותם יקרים יותר מהמקבילה הרגילה שלהם, רמקולים אלו נותנים פתרון אקוסטי מושלם לכל סביבה. אין הדבר אומר שלא ניתן להתקין רמקולים שקועים רגילים במקומות אלו, בהחלט ניתן, אבל הדבר דורש הבנה שהצליל יהיה טוב עד טוב מאוד ולא הכי טוב שאפשר.
רמקול שקוע עם תיבת תהודה

השלמת המעטפת הצלילית ע"י סאב וופר שקוע


במערכת קולנוע ביתי מקובל להשלים את הרמקולים השקועים ע"י סאב וופר. ניתן להשתמש בסאב וופר רגיל ולמקם אותו לפי הנוחות שלנו, הרי הסאב וופר מפיק צליל רב כיווני בתדר נמוך ולכן אין כמעט מגבלות של מיקום בתנאי שמבצעים סט אפ אקוסטי כמו שצריך. אנו כבר התקנו סאב וופרים בפיר של אויר חוזר, ארון חשמל, מזנון, תקרה, ארונות, מתחת לאדן חלון ועוד מקומות שונים ומשונים בהצלחה רבה.
אבל יש גם את הפתרון של סאב וופר שקוע, זהו הפתרון המועדף על חובבי העיצוב הנקי כי פשוט הקופסא המרובעת נעלמת. סאב וופר שקוע חייב להיות מותקן עם תיבת תהודה מקורית שלו על מנת לקבל צליל טוב ועל מנת למנוע רעידות באזור שבו הוא מותקן.

לסיום, כמו שכבר הבנתם אם מדובר במערכת קולנוע בית 5.1 או 7.1 או ATMOS שימוש ברמקולים שקועים לתקרה ו/או לקיר מהווה את הפתרון הנכון, החכם, והמגוון ביותר הנגיש כיום.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
אלכס אלון, הבעלים של שיגידר בע"מ, מומחה עם ניסיון מעל 30 שנים בתחום האודיו/ווידאו הביתי והמקצועי ואינטגרטור של מערכות בית חכם וחשמל חכם, ישמח לענות לשאלות בתחומי הסטריאו והקולנוע הביתי והשילוב שלהם בחיינו. alex@shigidar.com

בחזרה לבלוג
רמקולים שקועים המדריך