כל מה שרצית לדעת על רסיבר מגבר לקולנוע ביתי | שיגידר - מערכות שמע מתקדמות

מערכות הגברה - קולנוע ביתי

רמקולים - מערכות כריזה - מעבדה

04-9986971

כל מה שרצית לדעת על רסיבר מגבר לקולנוע ביתי

רסיבר קולנוע ביתי ותפקידו במערכת

 

 

מה זה מגבר AV ,רסיבר קולנוע ביתי?

רסיבר קולנוע ביתי– מגבר AV מהווה את המרכז של כל מערכת שמע ביתי וכמובן הוא הלב והנשמה של מערכת קולנוע ביתי.

הרסיבר מהווה "מרכזיה" המכילה מספר אלמנטים הכרחיים, אשר לרוב מאוחסנים בקופסא גדולה אחת. בתוך רסיבר קולנוע ביתי נמצא את הקדם מגבר, מגוון חיבורי כניסה של  ווידאו וממתגי ווידאו, ברסיברים המודרניים הטובים גם יש את פונקציית ההמרה של אותות ווידאו שונים ליציאה של HDMI  (השם באנגלית HDMI UpScalling (1080P כולל תקשורת דו כיוונית בין הטלוויזיה לבין הרסיבר דרך ה-HDMI. בנוסף ישנם יציאות ווידאו נוספות בפורמטים שונים. כניסות ויציאות אודיו עד מצב של יציאות בפורמט 7.1  המחייבים בפועל 7 ערוצים מוגברים נפרדים וערוץ לא מוגבר. רסיברים טובים כוללים גם קישוריות לאינטרנט, Blue Tooth תמיכה מלאה או חלקית למכשירי Iphone/iPad , שליטה דרך הטלפון הסלולרי ועוד.

מה עושה רסיבר קולנוע ביתי?

הרסיבר מקבל חיבורי שמע ממקורות שונים בתצורת סטריאו ואותות אנלוגיים רב ערוציים 5.1 או 7.1 ממקורות כמו SACD, DVD, HD DVD, Blue Ray   וכמובן אותות שמע דיגיטלי דרך חיבורי Coaxial סיב אופטי ו-HDMI ממקורות שונים הכוללים סטרימרים, מזרימי מדיה, מחשבים ואינטרנט.

בנוסף רסיבר AV מקבל אותו ווידאו מכל הסוגים כאשר הנפוץ ביותר כיום זהו HDMI אבל גם אותות מסוג Component Video, RGB, S-Video, Composite.

תפקידו של הרסיבר הוא למתג בין אותות הכניסה השונים לפי בחירתנו, לפענח את פורמט הקול ולהגביר אותו לצורך השמעה דרך הרמקולים. רסיברים יכולים להעביר את האות המוגבר בתצורה המקורית או לשפר ו"ליפות" אותו בהפיכתו לצליל היקפי. על מנת שהרסיברים יוכלו לעשות כל זאת,  הם מצוידים במיטב המפענחים ואמורים לתמוך בכל הפורמטים העדכניים כגון: DTS-HD Master Audio, DTS Neo:PC, Dolby Pro Logic IIz, Dolby TrueHD שימו לב לכך שהרסיבר שלכם יתמוך בכל אלו ולא סתם ב: DTS או Dolby Pro Logic, שהם האבות המייסדים של הפורמטים המקובלים כיום.

בתוספת למיתוג אותות ווידאו, רסיבר מתקדם אמור גם להכיל רכיבי עיבוד תמונה על מנת לאפשר לנו לחבר כבל בודד לטלוויזיה ודרכו להעביר את התמונה מכל המקורות ולשפר או לשדרג לרמה של 720p,1080i,1080p לפי סוג התצוגה שלנו. אחת "המלכודות" של המוכרים בחניות קשורה לכך שהם מציגים את מספר חיבורי ה-HDMI של רסיבר ללא ההסבר לגבי יכולות שדרוג התמונה ממקורות שלא מחוברים ע"י HDMI ואז הקונים מקבלים מוצר שמצריך חיבור של כבלים רבים ושונים לטלוויזיה בנוסף.

בכלל יצרנים רציניים כמו Pioneer מציינים על גבי המוצר את תאריך היצור, ברגע שקונים מוצר שהוא מעל שנה על המדפים ( לא משהו פסול כשלעצמו)  צריך לבדוק טוב את תכונותיו ולוודא שהמוצר מתאים לצרכים שלנו.

התאמת הרכיבים לחדר קולנוע ביתי

אחת התכונות היותר חשובות בכל רסיבר מודרני, זו היכולת "לתקן" את התמונה הקולית של החדר שלנו ע"י כיוון מדויק ומקצועי, והתאמה של האותות לרמקולים במיקומם הנוכחי. פונקציה בשם MCACC  Multi-Channel Acoustic Calibration System דואגת לכך שתמונת הקול של החדר והכוונון האקוסטי יהיו ברמה גבוה, תוך התחשבות בגלים עומדים, כאילו מהנדס סאונד ביקר אצלכם בבית ולקח מדידות של החדר ואת המיקום של הרמקולים ואת אורך החוטים וכולי וביצע איזון מושלם. עד לפני מספר שנים מועטות כיון אקוסטי  היה עולה לפחות 700 ₪ ולרוב יותר ומרבית האנשים לא היו בכלל מודעים לאפשרות.

אינטרנט וחיבוריות למכשירים אחרים

הרבה מהרסיברים מגיעים עם חיבור רשת קווי או אלחוטי, דבר המאפשר עדכון קושחה של המכשירים והתאמתם לשכלולים העתידיים. כמובן בנוסף בעזרת DLNA ניתן לחבר את הרסיבר אל שאר המכשירים התומכים ולרשת האינטרנט . האפשרויות הגלומות הן למעשה אין סופיות עכשיו בכל הנוגע לצריכת תוכן. אפשר להגיד שכל העולם נמצא בקצות האצבעות ממש.

 

כל האמור הפך את הרסיבר המודרני למכונה מתוחכמת וממוחשבת, חשוב לזכור כי עיקר העבודה קשורה להשמעת מוסיקה וסרטים ולכן מומלץ לשמוע את המכשיר בחנות, רצוי עם דיסק שלכם שאתם מכירים טוב. קחו את הזמן ותאזינו חצי שעה או אפילו יותר למגוון יצירות מוסיקה וסרטים. גם אם אתם לא תרכשו רמקולים גדולים, רצוי להאזין גם להם בחנות על מנת לשמוע את היכולת האקוסטית המלאה של הרסיבר כיוון שרמקולים גדולים נותנים נפח צליל מלא יותר ודורשים מהרסיבר להתאמץ יותר ואז עולים על המגבלות הקיימות. תשחקו עם השלט, תבררו האם הרסיבר ניתן לשליטה ע"י אמצעים אחרים והכי חשוב תפנימו שזאת קנייה לעשר או יותר השנים הבאות וכך תבחנו את זה.

לשאלות ( כל שאלה תקבל התייחסות) alex@shigidar.com

בחזרה לבלוג
כל מה שרצית לדעת על רסיבר מגבר לקולנוע ביתי